Dzisiejszy rynek pracy stale się zmienia, mówimy o: innowacjach technologicznych, różnorodności zatrudnienia, mobilności, trendach rynkowych, które są wysoce nieprzewidywalne. Nieustannie stawiamy czoła zmianom, czy to w domu, czy w pracy. Dlatego organizacjom zależy, by były innowacyjne, wyróżniały się i zostały zauważone.
Jakiego pracownika potrzebujesz, aby wspólnie osiągnąć te cele?
Learning agility (zdolność do uczenia się) polega na tym, aby wiedzieć, jak się uczyć – wiedzieć, co zrobić, gdy nie wiadomo, co robić (~George Hallenbeck)
Współczesny pracownik
Czy odważysz się spojrzeć w przyszłość o pięć lat do przodu? Co jeśli zdobyta dzisiaj wiedza teoretyczna szybko się zdezaktualizuje? Wcześniejsze doświadczenia zawodowe nie odpowiedzą już oczekiwaniom stanowiska? Czy Twój idealny pracownik nadal będzie Twoim idealnym pracownikiem?
Dzisiejsi pracownicy wykazują się dużą operatywnością, są elastyczni i chętni do nauki, przyjmują zmiany z otwartymi ramionami, a często przejmują inicjatywę. Mimo wartkiego nurtu tych zmian, zawsze utrzymują głowę nad powierzchnią wody.
Każdy z nas rodzi się z umiejętnością uczenia się czyli bardzo ważną umiejętnością, która pozwala nam dostosować się do naszego środowiska, rozwijać się i w razie potrzeby, uczyć się na własnych błędach.
Właśnie dlatego w ostatnich dziesięcioleciach przeprowadzono wiele badań nad Learning Agility (zdolnością uczenia się), zdolnością do szybkiego rozwijania nowych i skutecznych zachowań w zmieniających się okolicznościach.
Dzisiejszy sukces wymaga umiejętności uczenia się i motywacji do ciągłego przemyślenia, ożywiania, reagowania i odkrywania na nowo (~ Bill Gates)
Wyznaczniki sukcesu w pracy
Oprócz doświadczenia zawodowego, poziomu wykształcenia lub inteligencji, istotnym kryterium przyszłego sukcesu pracownika jest learning agility. Inteligencja stanowi niezbędną podstawę, potrzebną do szybkiego przetwarzania informacji, natomiast zdolność uczenia się wpływa na nastawienie, motywację i ciekawość do szukania nowych możliwości zdobywania wiedzy.
Tam, gdzie jedni pracownicy idą z duchem zmian i mają odwagę je inicjować, inni wahają się, trzymając się znanych nawyków. Ta zdolność do ciągłego dostosowywania się – Learning Agility, ma kluczowe znaczenie w dzisiejszym środowisku pracy.
Czy to oznacza, że istnieje tylko jeden rodzaj Learning Agility, czy też ta koncepcja jest bardziej złożona, niż podejrzewamy?
Koncepcja Learning Agility
Literatura naukowa dzieli koncepcję Learning Agility na kilka filarów:
Change Agility
Umiejętność ta odnosi się do pasji, która sprawia, że dana osoba chce eksperymentować. Ludzie z wysokim wynikiem w Change Agility nie unikają nietypowych działań, lecz stawiają im czoła, a także lubią odkrywać i znajdują przyjemność we wszystkim, co nowe.
Results Agility
Umiejętność ta polega na osiąganiu wyników, nawet w trudnych okolicznościach. Ludzie, którzy osiągają wysokie wyniki w Results Agility, dobrze radzą sobie, znajdując się w warunkach szeroko rozumianej presji, są pewni siebie i skutecznie inspirują innych do rozbudzania w sobie tego, co najlepsze.
Mental Agility
To umiejętność analizowania informacji lub problemów z różnych punktów widzenia. Ludzie, którzy osiągają wysokie wyniki w zakresie Mental Agility, lubią skomplikowane sytuacje, szybko tworzą logiczne połączenia, a także lubią wyjaśniać swój sposób myślenia innym. Ich otwarta perspektywa sprzyja kreatywności.
People Agility
Umiejętność ta odnosi się do dobrej znajomości siebie i dobrego rozumienia ludzi będących wokół. Osoby z wysokim wynikiem w People Agility chcą dobrze rozumieć innych i dzięki temu udaje im się również zebrać więcej informacji zwrotnych i różnych opinii na dany temat. Mają wyczucie różnorodności i potrafią łatwo dostosować swój styl komunikacji do grupy docelowej.
Career Agility
To umiejętność pozwalająca osobie przyjąć postawę kontroli i kierowania własną karierą. Osoby z wysokim wynikiem w Career Agility łatwo dostosowują się do zmieniających się okoliczności w ramach własnego stanowiska lub z łatwością podejmują zadania spoza swojej roli.
Learning Agility w mierzalnym modelu
Thalento® od lat tworzy rozwiązania, które ułatwiają badanie osobowości, motywacji, zdolności i umiejętności pracowników. W ten sposób codziennie wspiera specjalistów HR w doborze odpowiednich pracowników i ich rozwoju w organizacji.
We współpracy z TalentLogiQs™, Thalento® opracowało zupełnie nowe narzędzie, mające na celu obiektywny pomiar kluczowych umiejętności: Learning Agility Assessment. Jest to narzędzie niezbędne w odkrywaniu potencjału do uczenia się u kandydata do pracy lub współpracownika! Odkryj najnowszy produkt w ofercie assessmentów Thalento®.
👉 Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę: Learning Agility — Thalento.
W następnej części informacyjnej dowiesz się, w jaki sposób Thalento® uczyniło tę koncepcję mierzalną i jak to narzędzie może już dziś poprawić odkrywanie potencjału do uczenia się!
Zapisz się na nasz webinar (w języku angielskim) 28 lutego o godz. 11:00
Zapraszamy do udziału w webinarze we wtorek, 28 lutego o godzinie 11:00. Będziesz miał okazję zapoznać się z nowym narzędziem Learning Agility Assessment, potężnym orężem w „wojnie o Talenty”. W około 40 minut poznasz wszystkie tajniki tego rozwiązania.
Podczas webinaru przybliżymy koncepcję bazującą na literaturze i przedstawimy sposób, w jaki przekształciliśmy ją na mierzalny model. Przyjrzymy się bliżej narzędziu – testowi, który wykorzystujemy do assessmentu, interpretacji raportu i pokażemy Ci możliwości jego zastosowania.
Zapraszamy również do zapoznania się z narzędziem Learning Agility Assessment na stronie Thalento®
Masz pytania ? Skontaktuj się z nami 🤗